Όταν έχεις νίκη εκτός έδρας,βάζεις 5 γκολ και σφραγίζεις την παραμονή σου στην κατηγορία τότε μόνο πλήρης και κάτι παραπάνω μπορείς να νιώθεις ποδοσφαιρικά.

Επιτέλους τέλος λοιπόν με την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία  μετά το εμβληματικό 1-5 εκτός έδρας στο Σοφικό καθώς οι ποδοσφαιριστές μας αντιλαμβανόμενοι όλοι μηδενός εξαιρουμένου τη σημασία του σημερινού αγώνα έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και ξεκαθάρισαν ποιος ήταν το αφεντικό σήμερα.

Το πρώτο γκολ ήρθε νωρίς στο 10 λεπτό μετά από προσπάθεια του A.Shabanllari έξω από την περιοχή.Στο 31ο λεπτό συνεργασία ξανά ανάμεσα σε Shabanllari και Χ.Νικολάου και σκόρερ ο Νικολάου για το 0-2 δημιουργώντας μας προσδοκίες για ακόμα καλύτερη συνέχεια.Στο 39ο λεπτό καλή ευκαιρία με τον Μ.Ραπουσάι αλλά το σουτ που έκανε από μακριά πήγε άουτ. Λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου,  κάνοντας ωραίο κατέβασμα- επέλαση, ο Γ.Μαυρονάσιος από δεξιά έκανε σουτ από τα πλάγια στο οποίο έβγαλε προς στιγμή την  απόκρουση  ο τερματοφύλακας του Σοφικού αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο Π.Στέφης έχοντας την  καλύτερη θέση έκανε το σκορ 0-3.

Μπαίνοντας στο 2ο ημίχρονο είχαμε πάλι καλές φάσεις και φτάσαμε στο 21ο λεπτό για να γίνει το 0-4 πάλι με γκολ του Π.Στέφη.Δεν τους ήταν όμως αρκετά τα 4 και στο 25ο λεπτό ο Κ.Γατσιόπουλος έκανε σέντρα στον Χ.Νικολάου και τι πιο φυσικό για το Νικολάου από το να διαμορφώσει το σκορ στο 0-5.Το γκολ γκολ της τιμής πέτυχε το Σοφικό στο 28ο λεπτό κάνοντας το σκορ 1-5.Στο 40ο λεπτό ο A.Shabanllari έκανε ωραία εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την αντίπαλη εστία.Μελανό σημείο στο 2ο ημίχρονο ο τραυματισμός του Κ.Δήμα που έγινε 10 λεπτά μετά την είσοδό του ως αλλαγή αφήνοντας την ομάδα με 10 παίκτες για τα τελευταία 15 λεπτά.Προφανώς και ευχόμαστε ολοψυχά περαστικά.

Ο συνδυασμός με τα υπόλοιπα αποτελέσματα μας ανεβάζει μια θέση παραπάνω στη βαθμολογία στους 21 βαθμούς και στη 12η θέση.Ξεκάθαρα και μαθηματικά πλέον η παραμονή έχει εξασφαλιστεί άσχετα με τους πιθανούς και απίθανους συνδυασμούς αποτελεσμάτων στις 2 αγωνιστικές που μένουν για τη λήξη του πρωταθλήματος διότι πίσω από εμάς  όπως θα δείτε και στη βαθμολογία είναι 3 ομάδες.

Τελειώνοντας πρέπει να αναφέρουμε την υποδειγματική φιλοξενία που βρήκαμε από τη γηπεδούχο ομάδα καθώς στο τέλος του αγώνα στα αποδυτήριά μας υπήρχαν φρούτα , νερά και αναψυκτικά για τους παίκτες μας.1000 μπράβο λοιπόν γιατί πρέπει να τα λέμε και αυτά.Όποιος ενδιαφέρεται να δει τα γκολ αλλά και φάσεις του αγώνα μπορεί να μπει στο youtube στο κανάλι satland όπου όλα είναι ανεβασμένα σε 4Κ

Δανιήλ,Μαυρονάσιος,Αζεμάι,Σούτη,Παπασημάκης,Shabanllari,Ραπουσάι,Νικολάου,Behari,Στέφης,Βαρδουνιώτης

Αλλαγές:Γατσιόπουλος,Φιλιππάκης,Δήμας,Ζαφειρόπουλος,Εξαδάκτυλος

Δημοσίευση:Ροτζιώκος Σωτήρης